Nowe produkty

Brak nowych produktów na tą chwilę

Wszystkim, którzy chcieliby sprawić przyjemność bliskiej osobie, polecamy kartę podarunkową - na dowolną, ustaloną kwotę - do wykorzystania w naszej księgarni (od zaraz, wysyłkowo:) i wrocławskiej kawiarni (po wznowieniu działalności:)! Szczegóły, pytania, informacje - fundacionlibroslibres@gmail.com. 

Para todos que quieran ofrecer un libro (mandamos a toda Polonia con DHL), un café o una copa de vino en nuestra librería en Wrocław (en cuanto acabe la locura epidemiológica)  - les ofrecemos una tarjeta de regalo (la cuota de abono puede ser la que indiquen). Detalles, preguntas y más información: fundacionlibroslibres@gmail.com.

 

 

 

BASKOWIE POWSTAWANIE WSPÓŁCZESNEGO NARODU aut. Joanna Orzechowska-Wacławska

Autorka przenosi nas w czasy końca XIX wieku i pokazuje, w jaki sposób modernizacja doprowadziła do rozwoju baskijskiej ideologii narodowej.

Więcej

43,00 zł brutto

9788323337973

Stan: Tego produktu brak w magazynie


Powiadom mnie kiedy będzie dostępny

Inne produkty w tej samej kategorii: (30)

Nacjonalizm nie jest przypadkowym zrywem, który pojawia się znikąd. Stanowi racjonalną i naturalną odpowiedź na zmiany społeczne, ekonomiczne i polityczne, które zachodzą dookoła nas całkowicie przemieniając rzeczywistość, która nas otacza. Takiego zdania jest autorka tej książki, która opowiada o powstaniu nacjonalizmu baskijskiego, jednego z najgorętszych nacjonalizmów europejskich. Głównym tematem książki jest proces powstawania współczesnego narodu, rozwój nacjonalizmu baskijskiego i kształtowanie się tożsamości narodowej Basków.
 
Autorka przenosi nas w czasy końca XIX wieku i pokazuje, w jaki sposób modernizacja doprowadziła do rozwoju baskijskiej ideologii narodowej. Podstawowym znaczenie miał według niej proces industrializacji, który nie tylko warunkował zmianę społeczną i stanowił impuls dla powstania baskijskiego ruchu i ideologii nacjonalistycznej, lecz także wpłynął na kształt wyobrażeń wspólnoty narodowej. Baskijski nacjonalizm okazuje się więc tworem nowoczesnym i wbrew temu, co zwykło się sądzić, wcale nie całkowicie opozycyjnym wobec industrializacji. Nacjonalizm ten w rzeczywistości szybko „unarodowił” ideę postępu i rozwoju ekonomicznego, czyniąc z nich swoiste zasoby narodowe. Tym samym, pozostając pod przemożnym wpływem ideologii tradycjonalizmu dokonał niezwykłego i najbardziej bodaj dystynktywnego dla siebie połączenia pierwiastków tradycji i nowoczesności.

W książce „poznajemy tło historyczne i kulturowe, z którego narodził się baskijski nacjonalizm, śledzimy rozwój procesów modernizacyjnych w aspekcie gospodarczym, politycznym i społecznym, zapoznajemy się ze szczególnymi przykładami modernistycznych ruchów społecznych, jak też z dyskusjami toczonymi przez zwolenników różnych orientacji wobec nowoczesności. Autorka ukazuje rozwój nacjonalizmu jako zjawiska o charakterze kulturowym, politycznym i społecznym, ale szczególną uwagę przywiązuje do ekonomicznego wymiaru modernizacji – na tym niewątpliwie polega jej oryginalny, twórczy wkład do wiedzy teoretycznej na temat nacjonalizmu i tożsamości narodowej. (…)
Jest to nie tylko monografia nacjonalizmu baskijskiego w historycznej perspektywie (…) ma ona także istotny wymiar ogólniejszy, jest ważnym wkładem do naszej wiedzy nie tylko o baskijskim nacjonalizmie, ale o nacjonalizmie, narodzie i tożsamości narodowej w ogóle.
Z recenzji prof. dra hab. Zdzisława Macha

Joanna Orzechowska-Wacławska jest ekonomistką i socjolożka. Od 2005 roku związana z Instytutem Europeistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zajmuje się kwestiami tożsamości narodowej i nacjonalizmu. Jest ekspertem w zakresie problematyki baskijskiej.

Brak komentarzy od klienta w tym momencie.